'
Notikumi

Levits – gana iznesīgs, bet ne tautas prezidents. Vai piekrīti eksperta vērtējumam?

Foto - www.president.lv
Foto – www.president.lv

Nule apritējis gads, kopš Latvijas Valsts prezidenta amatā ievēlēts Egils Levits. Pirms stāšanās augstajā amatā viņš solīja, ka būs “visas tautas prezidents”. Politologs Juris Rozenvalds intervijā Latvijas radio vērtē, ka tas pagaidām nav piepildījies, lai gan eksperts atzīst, ka Levits ir “gana iznesīgs” un “labs runātājs”.

Noklausies audio!

Daļa sabiedrības, kaismīgi atbalstot Levita kandidatūru, tolaik uzsvēra, ka Latvijai par Levitu kā prezidentu “nebūs jākaunas”. Pēc Rozenvalda vārdiem, šīs cerības gan ir piepildījušās.

Politologs izceļ Levita ārpolitisko darbību, jo īpaši dalību nozīmīgajā ekonomikas forumā Davosā. “Viss vairāk vai mazāk ir kārtībā, bet mazliet citāda situācija ir, ja runā par iekšpolitiku,” sacīja Rozenvalds.

Prezidents arī Latvijā bijis ļoti aktīvs – bijušas kopumā 139 uzstāšanās, vairāk to bijis gada pirmajā pusē, mazāk – otrajā pusē. Tas ir saprotami saistībā ar Covid-19 izplatību šā gada sākumā.

Vērtējot prezidenta darbību, problēma, pēc politologa teiktā, ir tā, ka prezidenta rīcība mēdz neatbilst paša iepriekš noteiktajiem mērķiem. Piemēram, Levits iestājas par tiesiskumu, taču apstiprināja Rīgas domes atlaišanas likumprojektu, kas bijis “ar baltiem diegiem šūts”. Rīdzinieki neizjuta atkritumu apsaimniekošanas problēmas pilsētā, piebilda Rozenvalds.

Tāpat Levits kontekstā ar administratīvi teritoriālo reformu akcentējis nepieciešamību veicināt vietējo piederību, bet vienlaikus viņš bijis viens no galvenajiem, kas virzījis likumprojektu par partiju finansēšanu no valsts budžeta. Šis likums dodot “neapšaubāmu prioritāti” Saeimā pārstāvētajām partijām.

Vēl Levits akcentējis mediju neatkarību, taču vienlaikus no Rīgas pils nācis priekšlikums, kas raisījis neizpratni arī Eiropas raidorganizāciju asociācijā. Pēc kritikas piedāvāta alternatīva kritizētajai normai par leģitīmo ietekmi sabiedriskajos medijos.

Pēc politologa teiktā, Levits savā pirmajā uzrunā pēc ievēlēšanas solīja būt visas Latvijas tautas prezidents, bet tas reāli pagaidām nav piepildījies. Levits darbojas nevis kā arbitrs, kas stāv pāri politiskiem strīdiem, bet gan rīkojas atbilstoši koalīcijas vēlmēm, uzskata Rozenvalds.

Viņaprāt, Levita galvenā problēma amatā ir tas, ka aiz spilgtiem vārdiem mēdz nesekot darbība. Taču to var mainīt – Levits var kļūt aktīvāks prezidenta amatā, ko, pēc Rozenvalda domām, arī lielākā daļa Latvijas sabiedrības gaida.